Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Uzaktan Kumanda

Bu program yardımıyla bilgisayarınızı uzaktan kumanda ile yönetebilirsiniz. İstediğiniz kadar kumanda dosyası oluşturabilir ve kumanda tuşlarına istediğiniz komutu atayabilirsiniz...
Uzaktan Kumanda Programı
Test edildi: WinXP, Win7
Son sürüm: 1.2.0
İndirmek için: tıklayınız

Sensör devresi ve bağlantılar: Bilgisayar Destekli Kızılötesi Kumanda Alıcısı

Güncelleme (17/07/2010)


Daha önce seri port girişinden veya PICler yardımıyla usb girişinden veri ileten kumanda sensör devrelerine rastlamış olabilirsiniz. Bu sefer yeni bir yöntem ile kurulmuş oldukça basit ve ucuz maliyetli bir devre yardımıyla bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz. Üstelik programlama bilmenize(PIC için) gerek yok. Sadece biraz lehim kokusu :) ...

Aslında paketlediğim programların çalışma prensipleri ile ilgili bilgi vermiyordum ama programı süsleyip paketlemeyi de düşünmemiştim. Programın çalışma prensibi ile ilgili teknik bilgilere, sinyallerin örneklenebilmesi için gerekli devre ve bağlantılara şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Program ses kartı aracılığıyla örneklediği kızılötesi sinyalleri yorumlayarak bilgisayarın herhangi bir uzaktan kumanda ile yönetilebilmesini sağlar. Tüm protokoller ile uyumludur ve gerekli ayarların doğru yapılması halinde tüm kumandalar ile çalıştırılabilir.

Uzaktan Kumanda Programı Yeni Kumanda MenüsüProgram kurulduktan sonra "Yeni" menüsüne yanda görüldüğü gibi kumanda dosyası seçeneği yerleştirilir. Bu seçenek bilgisayarınızı yeniden başlatana kadar görünmeyebilir...

Farklı programlar farklı tuş kombinasyonları kullandıkları için aynı tuşların farklı işlevlerde olmasını isteyebilirsiniz. Örneğin Windows Media Player'da Çal/Duraklat işlevi ctrl+p ile yerine getirilirken Winamp'ta c ile yerine getirilir. Farklı programları yönetmek amacıyla istediğiniz kadar kumanda dosyası oluşturabilir ve içlerine istediğiniz kadar tuş kaydedebilirsiniz. Program kaldırıldığında bu seçenek de kaldırılır.

Ses Aygıtı, Kanal Ve Seviye Seçimi

Program başlarken bilgisayarda bulunan ses aygıtlarını listeler. Ses aygıtı seçildikten sonra devrenin bağlandığını mikrofon kanalı seçilmelidir. Seviye, örneklenen sinyalin genlik yüzdesini ayarlar. Varsayılan olarak değer %50'dir. Program çok düşük olmadıkları sürece farklı genlik değerlerine adapte olabilen bir yöntem kullandığı için bu ayarın genelde fazla bir önemi yoktur. Kullanılmasının gerekli olabileceği durumlar için konmuştur (örneğin çok düşük genliklerde örneklenen sinyalin genliği arttırmak için).

Uzaktan Kumanda Programı Tuş ListesiTuşları Programa Tanıtma

Program tanımadığı bir tuş ile karşılaştığında, "Son Algı" kısmına "Tuş kayıtlı değil" bilgisini yazarak durumu kullanıcıya bildirir. Bu bilgi göründükten sonra "Tuşu Kaydet" butonuna basılarak "Tanıtılmış Tuşlar" formu açılır. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra "Kaydet" butonuna basılır. Böylece tuş programa tanıtılmış olur ve bu tuşa her basıldığında belirtilen komut çalıştırılır.

Komut Girişi

Komut programa iki farklı şekilde girilebilir:

Kısayol Tuşları

Kısayol tuşları aşağıda yazıldıkları gibi girilmelidir.
0-9, a-z (Türkçe karakterler hariç)
f1 -f12
numlock , capslock
sol, sağ, yukarı, aşağı (yön tuşları)
shift , ctrl, alt, delete, home, esc, boşluk(space tuşu), enter

Uzaktan Kumanda Programı Tuş Bilgisi"Sonucu Göster" Seçeneği

Program basılan tuşu tanıdığında 1 saniye boyunca ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ekranın sol üst köşesinde tuşa verilen adı görüntüler. Bu seçeneği seçmeyerek atanmış komutların sessizce çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Sinyal Tekrar Aralığı

Sinyalin tekrar eden kısımlarının atılması için kullanılan bir değerdir. Bu ayar varsayılan olarak tüm yeni kumanda dosyalarında 150'dir. Özel durumlar dışında değiştirilmesi önerilmez.

Genlik Eşiği

Sinyalin algılanması için gereken minimum genlik değeridir. Varsayılan olarak yeni kumanda dosyalarının tümünde bu değer 40'tır. Yine özel durumlar dışında değiştirilmesi önerilmez.

Niteleyici Uzunluğu

Sadece bilgi amaçlı olarak yerleştirilmiştir. Sinyalin kaç bitten oluştuğunu gösterir(başlama ve sonlanma işaretleri dahil). Bu bilgi program tarafından hesaplanır ve kullanıcı tarafından değiştirilemez.

Kumanda Yükle / Kaydet

"Kumanda Yükle" butonu bir kumanda dosyasının önbelleğe alınmasını sağlar. Herhangi bir kumanda dosyasına çift tıklanarak aynı işlev yerine getirilebilir. "Kaydet" butonu kumanda isminde, sinyal tekrar aralığı ile genlik eşiği değerlerinde yapılan değişikliklerin ve önbellekte tutulan tuş bilgilerinin yüklü olan kumanda dosyasına kaydedilmesini sağlar.

Programı Simge Durumuna Geçirme

Program çalışıyorken sağ alt köşede simge durumunda beklemeye geçirilebilir. Simge üzerine sağ veya sol tıklanarak ana pencereye dönülür.

Not: Program kullanılırken veya devre kurulurken meydana gelebilecek bütün sorunlar kullanıcının sorumluluğundadır...

Sayfayı
Yayın tarihi: 27 Haziran 2010 Pazar, 12:22
Anahtar kelimeler: uzaktan kumanda programı, kumandalı bilgisayar

Yorum Gönder

 
Yorumunuzu -1. yoruma yanıt olarak gönderiyorsunuz. Yanıtlamayı iptal etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorumlar (36)

selo
Yanıtla
14 Aralık 2011 Çarşamba, 14:36
#12

ya dediklerinizi yaptım
son algı:yeni tuş ve algı hatası diyo
durum: sinyal alınıyor önbelleğe alınıyor diyor bundan sonra napacam

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
15 Aralık 2011 Perşembe, 20:23
#13

Eğer durum kısmında sürekli olarak "Önbelleğe alınıyor" yazısı varsa varsayılan ayarları değiştirmeniz gerekiyor. Ayarlar kısmından ses seviyesini düşürüp, sinyal genlik eşiğini yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Uygun ayarlar ile normalde durum kısmında "Sinyal bekleniyor..." yazılı olması gerekiyor.

En uygun ayarlar kumandadan kumandaya göre değişiklik gösterebilir. Programı kullanırken sorun yaşayanların, ayarların tam olarak ne işe yaradığını öğrenmek için biraz teknik ayrıntılara bulaşması gerekebilir. Ayarlar ile ilgili açıklamaları sayfanın başında bulabilirsiniz...

ahmet
Yanıtla
13 Ocak 2012 Cuma, 18:07
#14

benim hazır usb kızıl ötem var bu programı usb kızıl ötesi ile kullanabilirmiyiz?

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
14 Ocak 2012 Cumartesi, 09:29
#15

Usb olmaz. Program ses kartını kullanıyor.

Mehmet güngör
Yanıtla
22 Ocak 2012 Pazar, 23:35
#16

Üstadım bu program tam olarak ne işe yarıyor pc yi tv gibi uzaktan kumanda ile yönetebilmemize mi yarıyor anlamadım kusuruma bakma.Kısa ve öz biçimde anlatırsan sevinirim (:

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
23 Ocak 2012 Pazartesi, 17:35
#17

Evet, aynen dediğiniz gibi. PCyi televizyon kumandası veya başka herhangi bir kumanda ile yönetebiliyorsunuz. Tuşların ne görev yapacağına da siz karar veriyorsunuz.

abdullah
Yanıtla
10 Nisan 2012 Salı, 16:53
#18

biraz el emeği olsun diye bunu yapmaya çalışacağım ihtiyacım var inşallah kusursuz yapar çalıştırırım gerçekten çok güzel bir çalışma teşekkür ederim hüseyin beye sonucu yazacağım en kıasa zamanda :)

musa
Yanıtla
11 Nisan 2012 Çarşamba, 23:50
#19

Eline sağlık hüsyin usta resmi inceledim ama kablo bağlantılarını yapamadım usb kalo ve alıcı tamamda ses kartına takılan kablo ne şekilde bağlanacak 3 tane ucu var siz sade mikrofon  demişiniz sadece tek kablo mu takılıyor ve en sol bacağamı lehimlicem resimde net göremedim. Eline emeğine sağlık

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
13 Nisan 2012 Cuma, 08:09
#20

Evet, sadece tek kablo. Mikrofonun resimde gösterdiğim ucunu, alıcının sağ bacağına araya direnç ve diyot bağlayarak lehimlemeniz gerekiyor. Şu fotoğrafta bağlantıları net bir biçimde görebilirsiniz.

abdullah
Yanıtla
17 Nisan 2012 Salı, 14:43
#21

Hüseyin usta yaptım sonunda 10 tl ye mal oldu ama istediğim gibi proğramlayabiliyorum çok teşekkür ederim. Algı hatası vardı ayarlarda sesi kıstım 20 yaptım o da çözüldü. Yalnız proje resminde 1000kohm yazıyor orası 1kohm olacak galiba. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
17 Nisan 2012 Salı, 21:59
#22

Teşekkür ederim. Hayırlı olsun.
O direncin 1000 ohm olması da çok problem değil, 1000 kohm olması da. Direnci düşük seçerseniz sinyal genliği daha büyük olacağından, ses seviyesini bayağı düşürmeniz gerekebilir, hepsi bu.

abdullah
Yanıtla
09 Mayıs 2012 Çarşamba, 23:22
#23

kumandayı yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ve şöyle problemlerim oldu. Bunları söylersem sizin de proğram üzerinde geliştirme yapabileceğinizi ve konuya yararlı olabileceğini düşündüm.
1-müzik dinlerken çalan prğramın en üst pencerede olması gerekiyor alta geçerse kumanda etki etmiyor.
2-pencereler arasındaki geçişi sağlayacak alt tab kısayolu eklenmeli yok gördüğüm kadarıyla
teşekkür ederim emeğinize sağlık..

samed
Yanıtla
10 Eylül 2012 Pazartesi, 16:08
#24

v.1.2 ayarlarını anlatırmısın sinyal tekrar aralığı demişsin öle bi ayar yok ayarları anlatsan?

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
21 Eylül 2012 Cuma, 17:23
#25

Evet, güncellemeyi unutmuşum. Sinyal tekrar aralığı derken "Aralık Eşiği"ni kastediyorum. Yazıyı yeni versiyondaki kavramları kullanarak güncelleyeceğim. Teşekkür ederim...

RaMu
Yanıtla
29 Ocak 2013 Salı, 06:00
#26

Emeğinize sağlık, çok güzel de anlatmışsınız. Bende eem yim bir bilgisayarcıdan böyle bir çalışma çok başarılı bence, şu sıralar bende bir ir kumanda yapayım diye araştırma yaparken yazınıza rastladım verdiğiniz kaynaklarda güzel işime yarar, programınızı çok beğendim, teşekkür etmek istedim.

gürsel
Yanıtla
04 Ekim 2013 Cuma, 03:54
#27

ses çıkışına ir led takıp  pc ile cihaz yönetmek istiyorum.yani piyasada satılan üniversal kumandaların pc windows versiyonu varsa link verirmisiniz.

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
07 Kasım 2013 Perşembe, 20:02
#28

Teşekkür ederim RaMu, beğenmenize sevindim.
Gürsel bey, sanırım bunun tersini yapan bir program arıyorsunuz. Elimde öyle bir program yok ama bahsettiğiniz şey kesinlikle mümkün.

Volkan
Yanıtla
27 Ağustos 2014 Çarşamba, 08:36
#29

Ortağım. Bunu klima sinyalini kopyalayıp daha sonra klima açma ve kapama yapabilmek için kullansak ya. Buna bide zamanlayıcı ekle 30 dakikada bir çalışıp kapansın elektrik masrafını yarıya indirir.
Bide böyle düşün :)

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
03 Ekim 2014 Cuma, 19:19
#30

Klimalarda tasarruf için adamlar yapılabilecek her şeyi yapıyor zaten :)

ömer güler
Yanıtla
03 Şubat 2015 Salı, 00:51
#31

uydu da çalisiyor mu bu kumanda..??

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
03 Mart 2015 Salı, 14:37
#32

"Uydu kumandası bunda çalışıyor mu?" demek istediyseniz, evet.

Tolgahan
Yanıtla
08 Kasım 2017 Çarşamba, 22:43
#33

Hocam sayenizde cok ihtiyacim olan biseyi cozdum cok tesekkur ederim ama sormak istedigim bisey var bu programi pc acilinca otomatik aktif etmemizin bi yolu varmi? Yani pc acilinca direk kumandayla yonetebilmemizin bir yolu var mi?

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
12 Kasım 2017 Pazar, 15:32
#34

Programın veya kumanda dosyasının kısayolunu "C:\ Users\ KullanıcıAdınız\ AppData\ Roaming\ Microsoft\ Windows\ Start Menu \Programs \Startup" konumuna atarsanız açılışta çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ama elle çalıştırılması daha iyi olur. Sonuçta çalıştığı sürece mikrofonu kullanıyor.

Tolgahan
Yanıtla
17 Kasım 2017 Cuma, 13:21
#35

Hocam kumanda dosyası zaten startupta ama sorun su ki programın içinden yine başlata basmamız gerekiyor. Ben pc yi TV kartı ile tamamen TV ye çevirdim. O yüzden pc iyi açınca klavye ve maus bağlı olmadan kumandanın çalışmasını istiyorum. Yolu varsa tabi

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
20 Kasım 2017 Pazartesi, 13:26
#36

Anladım. Malesef programın açılır açılmaz başlama özelliği yok.

 
 
Sayfa 61 sorgu ile 0.106 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2018 Hüseyin Atasoy