Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Uzaktan Kontrol

Ağ üzerindeki bir bilgisayarın ekranını kendi bilgisayarınızda görüp fareniz ve klavyenizle o bilgisayarı kontrol edebilirsiniz.
Uzaktan Kontrol programı
Test Edildi: Windows 7
Gereksinimler: Microsoft .Net Framework 3.5
Son sürüm: 1.1.3.149
İndirmek için: tıklayınız

Uzaktan kontrol programıKurulum gerektirmeyen bu portatif program yardımıyla yerel ağınıza bağlı bilgisayarları, ekranları önünüzdeymiş gibi kontrol edebilirsiniz.

Program, uzaktan kontrol edilmek istenen bilgisayarda çalıştırıldıktan sonra "Bağlantı Bekle" butonuna basılır ve parola ekranına, bağlantı isteği yollayacak kişi tarafından girilmesi gerekecek parola girilir.

Uzak bir bilgisayarda bağlantı bekleyen bilgisayara bağlantı isteği yollamak için "Ağdaki bir bilgisayarı kontrol edeceğim" seçeneği seçildikten sonra IP adresi girilir ve Bağlan butonuna basılır. Bağlantı parolası girildikten sonra istek karşı tarafa iletilir ve onaylanırsa bağlantı kurulur. Karşı taraftaki kullanıcı bağlantı isteğine 6 saniye içinde herhangi bir yanıt (onay/ret) vermezse istek otomatik olarak reddedilir.

Görüntü Formatı

Kullanıcı karşı taraftan alacağı görüntünün formatını, kalitesini ve boyutunu (görüntünün yeniden boyutlandırılıp boyutlandırılmayacağını ve yeniden boyutlandırılacak görüntünün kaç kat küçültüleceğini/büyütüleceğini) ayarlayabilir. (Yüksek kaliteli görüntü formatı, ağdaki veri trafiğini yoğunlaştırır.)

Kısayol Tuşları

Program bir bilgisayarı uzaktan kontrol ediyorken aşağıdaki klavye kısayolları, ifade edilen işlevleri yerine getirir:

Arayüzsüz Mod

Programı ağınızdaki bilgisayarlara istediğiniz her an bağlanabileceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için uzaktan kontrol etmek istediğiniz bilgisayara bu programı yerleştirdikten sonra programın bir kısayolunu oluşturun. Daha sonra bu kısayola arayuzsuzmod:1 parametresi ile aşağıda yer alan parametrelerden amacınıza uygun olanlarını ekleyin ve kısayolu "Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç" klasörüne taşıyın. Bu sayede program, bilgisayarda oturum açılır açılmaz bilgisayarın uzaktan kontrol edilmesini sağlamak üzere hazırda beklemeye başlar.

Komut Satırı Seçenekleri

Kısayola Başlangıç Parametreleri Ekleme

Kısayolun üzerine sağ tıklayıp "Özellikler" menüsünü seçtikten sonra açılan pencerede "Hedef" kutusundaki değerin sonuna, aralarda birer boşluk bırakarak başlangıç parametrelerini girebilirsiniz. Örneğin hedef kutusunda aşağıdaki ifadeyi içeren kısayol ile başlatılan Uzaktan Kontrol programı, kullanıcıya herhangi bir arayüz yansıtmadan arkaplanda sessizce bağlantı bekler ve doğru parola girilerek programa bağlantı isteği gönderildiğinde, program kullanıcıyı uyarmadan bağlantı isteğini direkt olarak kabul eder.

"C:\Atasoy\UzaktanKontrol\UzaktanKontrol.exe" arayuzsuzmod:1 onayiste:0 parola:"test"

Bilgisayar Listesi

Eğer programı yerel IP adresleri sabitlenmiş bilgisayarlar üzerinde çalıştıracaksanız, uzaktan kontrol edilecek bilgisayarların IP adreslerini "UzaktanKontrol.txt" isimli bir dosyanın (Yeni bir metin belgesi oluşturup ismini "UzaktanKontrol" olarak değiştirin) içine yazarak her seferinde ip adresi yazmaktan kurtulabilirsiniz. Dosyaya yazılacak her bir satır aşağıdaki 3 formattan birine uygun olmalıdır.

1 [ip adresi]
2 [isim] [ip adresi]
3 [isim] [ip adresi]:[parola]

Listede Türkçe karakter kullanılacaksa UTF-8 kodlaması kullanılmalıdır.

Listenin programda hizalı görünmesi için sabit genişlikli yazı tipi kullanılmıştır. IP adreslerini ve parolaları aynı hizada görüntülemek için isim ile IP adresi arasına istediğiniz kadar boşluk yerleştirebilirsiniz.

Sayfayı
Yayın tarihi: 09 Nisan 2013 Salı, 08:41
Anahtar kelimeler: bilgisayarı uzaktan kontrol etme, uzaktan yardım, uzak masaüstü, ekranı ağdan görme

Yorum Gönder

 
Yorumunuzu -1. yoruma yanıt olarak gönderiyorsunuz. Yanıtlamayı iptal etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorumlar (4)

Melik Hüseyin
Yanıtla
14 Ağustos 2014 Perşembe, 16:07
#1

İndiriyorum fakat bilinmeyen ağ hatası sorunu veriyor. Ağımda bir problem yok linkte sorun olabilirmi ?

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
30 Ağustos 2014 Cumartesi, 15:44
#2

Bir dosya indirme programı kullanıyorsanız, sitede direkt link koruması bulunduğu için böyle bir hata alabilirsiniz. Programı tarayıcınızın indirmesini sağlamanız gerekiyor.

Halil KARTAL
Yanıtla
28 Temmuz 2016 Perşembe, 15:23
#3

[Pc01] [10.6.0.253]:[1234]
[Pc02] [10.6.0.251]:[1234]

Şekilde yazıyorum    sonra programı çalıştırıp listeden seçtiğimde  "Yönetilecek İp" kısmına geçerli bir ip yazmadınız yazıyor.

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
14 Ağustos 2016 Pazar, 10:34
#4

'[' ve ']' işaretlerini kullanmamanız gerekiyor:
Pc01 10.6.0.253:1234
Pc02 10.6.0.251:1234

 
 
Sayfa 40 sorgu ile 0.018 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2018 Hüseyin Atasoy