Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Gerçek Zamanlı Nesne Tanıma

Kameradan veya video dosyalarından aldığı görüntülerde yer alan veritabanına kaydedilmiş nesneleri bulup işaretleyen program.

Yüz tanıma programımın iskeleti üzerine yazdığım nesne tanıma programım. Zaman bulabilirsem programda kullandığım yöntemleri konu edinecek yazılar da yazacağım...

Sayfayı
Yayın tarihi: 22 Ekim 2013 Salı, 16:46
Anahtar kelimeler: nesne tanıma, gerçek zamanlı, object recognition

Yorum Gönder

 
Yorumunuzu -1. yoruma yanıt olarak gönderiyorsunuz. Yanıtlamayı iptal etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorumlar (7)

MehmetAliAYDIN
Yanıtla
23 Ekim 2013 Çarşamba, 19:50
#1

elinizde tuttuğunuz nesneleri algılayan kamera benzeri bir şey mi?
Ben polis memuruyum,elimdeki resmi sizin elinizde tuttuğunuz cihaz ile taratıp,milyonlarca resimin bulunduğu veritabanından,tarattırdığım resmi bulabilir mi?
Fiyatı ne kadar?
Siz mi yazdınız yazılımı,hangi programlama dilini kullandınız.Ben ses tanıma üzerine çalışıyorum,C dilini kullanacağım,şu an algoritmadakullanacağım bilgileri öğreniyorum.

takipçi
Yanıtla
25 Ekim 2013 Cuma, 09:56
#2

Hocam süpersiniz. Sabırsızlıkla bekliyorum :)

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
07 Kasım 2013 Perşembe, 19:55
#3

Teşekkür ederim "takipçi".
Mehmet bey, programın ticari bir amacı yok.
Veritabanındaki görüntü sayısı arttıkça, karşılaştırma yapılması gereken görüntüler de artacağı için tespit süresi uzuyor. Bu nedenle gerçek zamanlı olarak milyonlarca kayıt içerisinde arama yapılması mümkün değil. Ama eğer program gerçek zamanlı işletilmeyecekse, bu amaçla kullanılabilir.
Programı VB.Net ile yazdım. Çalışmanızda başarılar.

Ahmet
Yanıtla
06 Eylül 2018 Perşembe, 17:43
#4

Merhaba nesneyi taradığınız cihaz kamera demişsiniz bilgisayara bağlı olarak. Cep telefonu ile yapılabilir mi? Veya yaptığınız program benzeri cep telefonları için bir program var mı? Sizin yaptığınız gibi nesneyi tanıyıp ismini yazacak. Program indirme linkini göremedim.

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
06 Eylül 2018 Perşembe, 23:55
#5

Tabi, telefonla da yapılabilir. Böyle bir uygulama var mı yayında bilmiyorum ama bu mümkün.

Ahmet
Yanıtla
08 Eylül 2018 Cumartesi, 15:22
#6

Tebrikler programlama bilgim ileri düzey olmadığı için böyle bir program yapmam pek mümkün değil ama faydalı program. Belki depolama gibi yerlerde nesneyi tarayarak nerede bulunduğunu yazma gibi bir modül eklenebilir.
Ya da programı geliştirmeye devam edecekmisiniz bilmiyorum ama google, pinterest gibi internet üzerinde benzer resimler arayabiliyoruz. Sizin yaptığınız programda da benzer resimler arayıp taradığımız nesneye benzer nesnelerin nerede saklandığını veya depolandığını buldurulabilir.
Programı denememiz için sunmadınız sanırım.

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
16 Eylül 2018 Pazar, 23:26
#7

Teşekkürler. Bu aralar uzak kaldım, çok ilgilenemiyor bu tarz şeylerle.
Evet, dediğiniz gibi programı yayınlamamıştım.

 
 
Sayfa 44 sorgu ile 0.032 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2018 Hüseyin Atasoy