Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Gabor Filtresi Kütüphanesi (GaborFiltresi.dll)

Verilen giriş dizisini, girilen parametreler ile oluşturduğu gabor filtresinden geçiren fonksiyonlar barındıran kütüphane.
GaborFiltresi.dll VB6 Kullanım Örneği
Kütüphane: GaborFiltresi.dll
Son sürüm: 1.1.0.0
Örneklenen diller: VB6, C#, VB.NET
İndirmek için: tıklayınız

İlgili bağlantılar: Gabor Filtresi, Araç Plakası Konum Tespiti

GaborFiltresi.dll, verilen bir giriş dizisini, girilen parametreler ile oluşturduğu gabor filtresinden geçirir ve sonuç dizisine atar.

Bir önceki yazıda, döndürme açısından ve yönünden bahsetmiştim. Kütüphaneyi yazarken, saat yönünde döndürme yaptırmayı tercih ettim. Çünkü bir resimde, +x sağ, +y aşağı yönlüdür. Ayrıca kütüphanedeki fonksiyon, yönelim açısına 90 ekledikten sonra onu işleme koyar. Böylece açı 0 verildiğinde, x eksenine paralele ayrıtlar tespit edilir.

Gabor filtresinin ne işe yaradığına dair iyi bir örnek olacağını düşündüğüm için açı değerleri ölçülü olan bir 3-4-5 üçgeni çizdim. Gabor filtresi yardımıyla üçgenin her bir ayrıtını ayrı ayrı tespit edebilir ve parametrelerdeki değişimlerin filtreli görüntüye etkilerini inceleyebilirsiniz...

Genelde görüntüler 2 boyutlu diziler içerisinde tutulur. Uyumluluk konusunda probleme sebep olmaması için kütüphane, tek boyutlu bir dizi alır ve bu diziyi 2 boyutluymuş gibi işler. Bu yüzden kütüphaneye gönderilecek dizinin aynı şekilde doldurulması ve okunması gerekir. Mantık basit; görüntü matrisinde her bir satır(y) işlenip geçildiğinde, tek boyutlu dizinin satir*genişlik kadar elemanı doldurulmuş olur. Satır içinde ilerlenirken bu değere bir de o an içinde bulunulan satırdaki konum eklenir. Yani; tekboyutlu(y*Genişlik+x)=ikiboyutlu(x,y) ...

Fonksiyonlar

void GaborFiltresi(
  int yonelimAcisi,   // Yönelim açısı
  int fazAcisi,     // Cosinus çarpanının faz açısı
  float enBoyOrani,   // Gaussian eğrisinin genişliğinin yüksekliğine oranı
  float bandGenisligi, // Frekans bandı genişliği
  float standartSapma, // Gaussian çarpanının standart sapması
  int dalgaBoyu,    // Pixel cinsinden dalga boyu
  byte *resimVerisi,  // İşlenecek pixel dizisi
  int resimGenisligi,  // İşlencek resmin genişliği
  int resimYuksekligi  // İşlenecek resmin yüksekliği
) { ... }

Gabor filtresi ve parametreler ile ilgili daha fazla bilgi için Gabor Filtresi isimli yazıyı okuyabilirsiniz...

Sayfayı
Yayın tarihi: 10 Şubat 2011 Perşembe, 11:04
Anahtar kelimeler: gabor filtresi dll, kütüphane

Yorum Gönder

 
Yorumunuzu -1. yoruma yanıt olarak gönderiyorsunuz. Yanıtlamayı iptal etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorumlar (4)

gurcan
Yanıtla
13 Nisan 2016 Çarşamba, 22:25
#1

Hocam sizin kütüphanenizi indirdim kendi projemde kullanmak üzere ancak fonksiyona gelince System.BadImageFormatException hatası alıyorum neden acaba bir fikir verebilir misiniz ?

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
11 Mayıs 2016 Çarşamba, 08:33
#2

.Net'in fonksiyonları kullanıdığınız görüntünün formatını desteklemiyor olmalı. Görüntüyü paint gibi basit bir programla açıp başka bir formatta kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

abdullah
Yanıtla
21 Nisan 2016 Perşembe, 09:59
#3

merhaba hocam sizin projenizden yararlanarak bir plaka tespit programı yapmaya çalışıyorum. Plaka bölgesini kesip aldım ama ama rakamlardan harici olarak plakanın siyah noktaları da var onları temizlemem lazım ama bir c# dökümanı buladım bana yardımcı olabilir misiniz isterseniz projeyi size göderebilirim.

Hüseyin Atasoy
Yanıtla
11 Mayıs 2016 Çarşamba, 08:31
#4

Bu kütüphanede bununla ilgili bir işlev yok. Siyah noktaları doğru anladıysam bunun için görüntülerde açma kapama işlemlerini araştırabilirsiniz.

 
 
Sayfa 40 sorgu ile 0.033 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2018 Hüseyin Atasoy