Bir bilgisayar mühendisi için programlama dili, öğrendiklerini sınadığı, deneyler yaptığı bir laboratuardır ve mühendisler deneylerini, kestiremedikleri sonuçları gözlemlemek için değil, öngördükleri sonuçları doğrulamak için yapar...

Atasoy OTFE

Kullanıcı ile disk arasına yerleştirdiği dosya sunucusu yardımıyla verileri diske yansımadan önce yakalayıp şifreleyen ve okuma esnasında, veriler kullanıcıya ulaşmadan önce şifrelemeyi çözen program.
Atasoy OTFE veri şifreleyici
Test Edildi: Windows 7
Gereksinimler: Microsoft .Net Framework 3.5
Son sürüm: 1.0.0.29
İndirmek için: tıklayınız

Program bir dosya sunucusu oluşturup bu sunucuyu disk ile aranıza yerleştirerek, verilerinizin diske yazılırken şifrelenmesini ve diskten okunurken şifrelerinin çözülmesini sağlar. Şifreleme AES (Advanced Encryption Standard) kullanılarak, şifreniz ile oluşturulan 256 bitlik anahtarlarla yapıldığı için oldukça güvenlidir.

Atasoy OTFE ile şifrelenen veri

Resim: Şifre doğru girildiğinde kullanıcının gördüğü veriler ve gerçekte diske yazılan veriler

Programı yerleştirdiğiniz her konumda dosya sisteminizde hiçbir değişiklik yapmadan şifreli içerik kaydedebilirsiniz. Program başladığında yanına E isminde bir klasör oluşturur ve içeriği bu klasöre kaydeder. Klasörün yer aldığı konuma şifreli olmayan öğeler eklemeye devam edebilirsiniz.

Programı yazmaya karar verirken aslında kafamda biraz daha değişik bir senaryo vardı. Disk ile işletim sisteminin okuma/yazma işlevleri arasına yerleşecek bir ara katman yazmayı planlıyordum. Bunun için fazlaca derine inilmesi gerektiğini anlayınca, temel komutlara yanıt verebilen bir FTP sunucusu yazdım ve kullanıcı ile dosya sistemi arasına bu FTP sunucusunu yerleştirdim. Başta hedeflediğim bu değildi ama program bu haliyle de işimi görüyor...

Nasıl Kullanılır?

Program tek parçadır ve kurulum gerektirmeden çalışır, herhangi bir konuma kopyalayıp direkt olarak çalıştırabilirsiniz. Programı çalıştırdığınızda karşınıza bir şifre giriş penceresi çıkar. Bu penceredeki şifre kutusuna maximum 32 karakterlik bir kelime, cümle veya herhangi bir ifade yazabilirsiniz. (Şifrenizde rakam ve noktalama işaretleri kullanmanız şifrenizin güvenliğini arttırır.) Şifrenizi girip enter tuşuna bastığınızda dosya ve klasör yerleştirebileceğiniz pencere açılır. Bu pencereye kopyaladığınız her türlü içerik, siz giriş yaptıktan sonra programın bulunduğu konumda oluşturulan E klasörüne şifreli halde yazılır. E klasörünü program ve şifreniz olmadan görüntülemeyi denerseniz, şifreli olduğu için anlam ifade etmeyen isimlerle ve içeriklerle karşılaşırsınız. İsim ve içerikler sadece programın açtığı pencereye klasörleri ve dosyaları yerleştirirken kullandığınız şifreyi girdiğinizde görüntülenebilir.

Şifreli öğeleri içeren E klasörünü programdan bağımsız olarak kopyalayıp başka yerlere taşıyabilirsiniz. Bu durumda şifreli öğeleri tekrar görüntülemek için programı E klasörünün bulunduğu konuma (içine değil, yanına) kopyalayıp çalıştırmanız ve bu klasörde yer alan içeriği oluştururken kullandığınız şifreyi girmeniz yeterli.

Birkaç Ayrıntı

Sayfayı
Yayın tarihi: 15 Ağustos 2013 Perşembe, 22:29
Anahtar kelimeler: verileri şifreleme, dosya şifreleme, disk şifreleme, otfe, on the fly encrption

Yorum Gönder

 
Yorumunuzu -1. yoruma yanıt olarak gönderiyorsunuz. Yanıtlamayı iptal etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorumlar

Onaylanmış yorum bulunmuyor.
 
 
Sayfa 37 sorgu ile 0.005 saniyede oluşturuldu.
Atasoy Blog v4 © 2008-2018 Hüseyin Atasoy